پرواز چارتر

وقتی که تمام ظرفیت باری یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار یک شرکت قرار میگیرد به آن پرواز چارتر می گویند به عنوان مثال : شرکت پیام کیهان پارس در مسیر اهواز کویت و کشورهای حوزه ی خلیج فارس پروازهای واحد باری با ظرفیت بالای 30 تن را چارتر و به مشتریان خود وتمام صادر کنندگان ایران و ایرانی سرویس ارائه میدهد.

 

فریت بار (به کشورهای اروپایی و آمریکا)

فریت ( بار غیر همراه ) برگرفته شده از کلمات لاتین فریت ( Freight ) و بار ( Cargo) است که اغلب در صنعت حمل و نقل به منظور حمل و ارسال هوایی استفاده میشود. افرادی که قصد مهاجرت طولانی مدت را به کشورهای خارجی مثل ( اروپا و آمریکا) دارند و میخواهند که وسایل منزل خود را نیز با خود ببرند، باید از فریت بار استفاده کنند. این خدمات را از جمله
شرکت پیام کیهان پارس و دیگر دفاتر ما در شهر های مختلف ارائه میدهند و هر شخص حقیقی و حقوقی میتواند از این خدمت استفاده کند. در نظر داشته باشید که از فریت بار در مقاصد داخلی نیز استفاده میشود.

 

پست سریع بین المللی

پست سریع بین المللی یکی از دیگر خدمات پستی و روش های ارسال بسته و مرسولات می باشد. در این نوع از روش های پستی، ارسال بسته ها و مرسولات توسط خطوط هوایی انجام می گیرد. در پست سریع بین المللی جا به جایی مرسوله ها فقط از طریق هواپیما صورت می گیرد. به همین دلیل در این نوع از روش پست بسته ها در کوتاهترین زمان ممکن به مقصد می رسند. بسیاری از افراد، صاحبان مشاغل و شرکت ها، برای ارسال محصولات و یا بسته های تجاری و کاری خود از این نوع پست استفاده می کنند.

در بعضی مواقع که مقصد ارسال بسته بسیار طولانی است تنها راه جا به جایی فقط از طریق پست سریع بین المللی می باشد. به همین دلیل این نوع از پست بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این نوع روش پستی دارای روند ساده است و افراد با پر کردن فرم مخصوص این نوع پست می توانند به سادگی بسته های خود را به سراسر جهان در کوتاهترین زمان ممکن ارسال کنند.

برای ارسال بسته از طریق این نوع پست، همانند سایر روش های پستی بسته ها به همراه آدرس گیرنده و فرستنده تحویل گرفته می شوند. پس از بررسی های لازم و با توجه به حجم و اندازه بسته ارسالی، قیمت و هزینه پست آن تعیین می گردد. در واقع پست سریع بین المللی یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای بسته هایی است که حجم زیاد و اندازه بزرگ دارند.

زیرا این نوع از بسته ها معمولا در سایر روش های پستی ممکن است آسیب ببیند یا مفقود گرند. همچنین جا به جایی آنها در خطوط جادها ای و ریلی کمی مشکل به نظر می رسد. حال آنکه استفاده از این روش احتمال گم شدن یا آسیب دیدن بسته ها را به حداقل می رساند. همچنین مانند سایر روش های پستی با در دست داشتن کد رهگیری مرسوله میتوان لحظه به لحظه وضعیت بسته پستی را تا زمانی که بسته به مقصد و به گیرنده تحویل داده شود پیگیری کرد.بسته های ارسال نیز در بسته بندی مخصوص قرار می گیرند تا در هنگام جا به جایی و یا در اثر فرود و تکانه های هواپیما به آنها آسیب نرسد.

 

صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس و آمریکا و اروپا

بررسی آمارها نشان میدهد در مدت ۱0 ماهه امسال نزدیک به ۱۶ میلیارد و ۶۴۶ میلیون دلار صادرات به ۱۵ کشور همسایه انجام شده که از این میزان سهم کشورهای عربی همسایه حدود ۱0 میلیارد و ۷0۵ میلیون دلار برآورد شده است.
در فهرست مذکور، همانند دوره ۹ ماهه امسال، همچنان کشورهای عراق و امارات در رتبههای نخست و دوم قرار دارند و کشور عمان با یک پله صعود در رتبه هفتم، قطر در رتبه دهم، کویت با ۱۲۵ میلیون دلار همچنان در رتبه دوزادهم و بحرین با ۶ میلیون دلار در رتبه چهاردهم قرار دارند.
با توجه به تحولات اخیر بینالمللی و منطقهای ناشی از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، کاهش نسبی فضای منفی ناشی از تحریم، کاهش محدودیتهای ناشی از شیوع ویروس کرونا و از سرگیری مجدد رویدادها و ارتباطات تجاری با کشورهای عربی همسایه، انتظار میرود که فرایند صادرات کشور به این بازارها در ماههای پایانی سال روند صعودی خود را حفظ کنند

 

صادرات به آمریکا

مطمئنا بسیاری از افراد با شنیدن جمله ی صادرات به آمریکا کمی تعجب می کنند چرا که بر این باورند که تجارت به این کشور غیر ممکن است. اما این باور کاملا اشتباه است چراکه شرکت پیام کیهان پارس این امکان را برای شما فراهم کرده است که بار خود را به صورت فریت ارسال کنی د در حال حاظر ارسال فریت بار به آمریکا امکان پذیرست .درست است ک این دو کشور روابط سیاسی مناسبی با هم ندارند اما بر اساس قانون اساسی داشتن روابط تجاری با آمریکا ممنوع نیست.

اما تمام تلاش دولت و کشور این است که حتی الامکان تعداد کالاهای وارداتی از این کشور محدود باشد و با توجه به آماری هم که در این زمینه وجود دارد نشان می دهد که در کل میزان کالاهای وارداتی از این کشور با توجه به محصولات صادراتی این کشور چندان زیاد نیست. البته کشور آمریکا نیز برخی از مرغوب ترین کالاهای ایرانی را خریداری می کند و واردات محدودی از کشور ما دارد.

 

صادرات به اروپا

برای صادرات به اتحادیه اروپا باید یک سری شرایط به طور دقیق دنبال شود.در قوانین صادرات به اتحادیه اروپا مقرراتی که مربوط به دسته بندی کالا است بسیار مهم است برای صادرات مواد غذایی مثل )کالاهای فاسد شدنی ، گوشت ، ماهی و ...( ومواد شیمیایی و نسوجات باید رعایت شود. مهر ce مطابق با مقررات ایمنی فراهم شده است که اتحادیه اروپا آنها را به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد.تمامی ماشین آلاتی که در لیست صادرات قرار دارند باید شامل این مهر باشند.

مصالح ساختمان از نوع خام و غیر خام ،تجهیزات مخابراتی و همینطور دستگاه های پزشکی نیز باید دارای مهر مخصوص باشند از طرفی لوازم ورزشی و اسباب بازی ها باید دارای نشان اعتبار باشد در نظر داشته باشید که اطلاعات لازم در خصوص استاندارهای سی ایی از تولید کننده محصول دریافت می شود و مهر استاندارد نیز باید با برند مورد نظر همخوانی داشته باشد تمامی این موارد نشان می دهد که نیاز به کنترل مجدد کالا در کشور مقصد نخواهد بود

 

ثبت سفارش و ترخیص کالا

همانطور که گفته شد حمل و نقل کالا به روش هوایی یکی از روش های حمل و نقل کالا از کشوری به کشور دیگر می باشد. اما این روش یعنی ترخیص کالا هوایی هزینه ی بیشتر نسبت به باقی روش های حمل و نقل دارد. به همین دلیل از این روش معمولا برای حمل و نقل کالاهای خاص استفاده می شود. اگر بخواهیم مثالی در این رابطه بزنیم می توان به کالاهایی که امنیت آنها بسیار اهمیت دارد اشاره کرد و یا کالاهایی زمان رسیدن آنها به مقصد مهم باشد و یا کالاهایی که ارزش و قیمت بالایی دارند را از طریق حمل و نقل هوایی جا به جا می کنند.

ترخیص کالاهای تجاری و بازرگانی در تمامی فرودگاه های بین المللی که دارای گمرک می باشند انجام می شود. در تهران فرودگاه امام خمینی و یا فرودگاه پیام در کرج و ….. می باشد.